Pokud chcete i něco jiného než pronájem bytu, např, byt na prodej pak navštivte reality.name nebo bez placení provize na bezrealitky na službě vlastnici.cz.Pronájem bytu - stanovení výše nájemného

Pronájem bytu je realitním obchodem a je to obchod jako každý jiný. Jakou cenu si pronajímatel za svůj byt řekne, záleží pouze na něm. Nastavit správně výši ceny za pronájem však není jednoduché. Každý pronajímatel jistě chce, aby mu pronajímaný byt vydělával co nejvíce. Pokud však pronajímatel žádá příliš vysoké nájemné, může se stát, že se mu byt nepodaří pronajmout a nějakou dobu mu bude ležet ladem. Tím pádem majitel bytu nejen nevydělává, ale většinou jde i do ztráty. Při stanovování ceny nájemného je každopádně dobré znát aktuální situaci na trhu s nemovitostmi. Pokud je na trhu velká konkurence, pak se může  vyplatit nabídnout byt k pronájmu za nižší cenu. Zvýší se tak pravděpodobnost, že se zájemce objeví dříve. Zvláště v případech, kdy chce vlastník svůj byt pronajmout dlouhodobě, je otázka výše ceny mimořádně důležitá.

Pouze na pronajímateli je, jakou výši nájemného stanoví. Podle ustanovení § 686 Občanského zákoníku však musí nájemní smlouva mimo jiné obsahovat způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši. Zákon tedy rozlišuje mezi nájemným jako takovým, tzn. úplatou za možnost užívat byt, a za úhrady plnění spojené s užíváním bytu, tzn. energie a jiné služby.

Kromě toho, že zákon požaduje oddělit tyto dvě položky, doporučujeme pronajímatelům zprůhlednit způsob stanovení ceny za pronájem ještě více tím, že jednotlivé položky nákladů rozepíšete. Nájemce tak jasně uvidí, kolik peněz ve skutečnosti platí za pronájem, tedy jaký je skutečný zisk pronajímatele, což může v dobrém ovlivnit vzájemný vztah pronajímatele a nájemce. Navíc si tak usnadníte konečné vyúčtování za energie apod.

Příklad podrobného rozpisu

Celková cena za pronájem bytu činí ........... Kč měsíčně, včetně záloh na dodávky a spotřebu elektrické energie a plynu a další služby, dle uvedeného rozpisu.

A.  Nájemné:

-                              obytné místnosti o celkové ploše 75 m2…………………Kč

-                              vedlejší místnosti o celkové ploše 9 m2 ………………..Kč

-                              balkon o výměře 6 m2  ………………..Kč

-                              základní provozní zařízení bytu……………………..Kč

-                              ostatní zařízení a vybavení bytu……………………..Kč

(pračka …. ..Kč, sušička......Kč,  myčka ……Kč)

-                              celkem…………………………………………………………Kč

B.  Příspěvek do fondu oprav    ……………………………............. Kč

C. Služby:

-         vodné/stočné ……………………..…...Kč

-         odvoz odpadu ……………….........……………Kč

-         osvětlení společných prostor ..………....................Kč

-         výtah…………………………...……… ..Kč

-         úklid společných prostor........................………………………Kč

-         televizní signál ...………………………………………………Kč

-        celkem……………………………………………………......... Kč

D. Zálohy na spotřebu el.energie   ..........................................Kč

E. Zálohy na spotřebu plynu   ..........................................Kč

 

Datum publikace: 29.1.2012


Více článků z kategorie Poradna

Více článků z kategorie PoradnaKontakt: info@pronajem-bytu.com

Hledej: v obci:

 

Pronájem bytu