Pokud chcete i něco jiného než pronájem bytu, např, byt na prodej pak navštivte reality.name nebo bez placení provize na bezrealitky na službě vlastnici.cz.Než si pronajmete byt, vytvořte si rozpočet

Dříve, než si pronajmete byt, byste měli přesně znát svoji finanční situaci. Stanovit si částku, kterou můžete do pronájmu bytu investovat, pouhým odhadem, může mít fatální následky. Ze dne na den se můžete ocitnou bez střechy nad hlavou jen proto, že jste špatně odhadli své možnosti a nevyšli jste s penězi a nemáte na nájemné na příští období. Jen důsledným porovnáním všech měsíčních příjmů a všech měsíčních výdajů zjistíte, co si doopravdy můžete dovolit a co už nikoliv.

Podle statistik se průměrné náklady na bydlení u nás pohybují zhruba okolo 22 % z celkových životních nákladů. Asi 19 % činí výdaje za potraviny, 12 % za dopravu a kolem 10 % na rekreaci a kulturu. To jsou však celorepublikové průměry, od kterých se skutečné průměry v jednotlivých regionech mohou výrazně lišit. Tyto položky se pak také liší v závislosti na individuálních potřebách každého z nás.

Náklady na bydlení v pronájmu pak budou tvořit zcela jinou položku v celkovém rozpočtu. Proto je důležité předem si na pronájem stanovit svůj vlastní rozpočet. Zlatým pravidlem je, že za pronájem byste neměli utratit více než 1/3 vašeho disponibilního příjmu.

Abychom vám zjednodušili práci s vytvořením vašeho rozpočtu, připravili jsme pro vás jednoduchou tabulku. Do ní vyznačte všechny vaše měsíční příjmy i výdaje. Pracujte s přesnými částkami. Pokud se ukáže, že výdaje převyšují vaše příjmy, musíte upravit svoje výdaje tak, aby i s náklady na bydlení byl váš rozpočet alespoň vyrovnaný.

Pokud se vám nepodaří snížit jinou výdajovou položku, budete muset snížit náklady na bydlení. Buď si najděte levnější pronájem anebo spolubydlícího, se kterým se o náklady na pronájem podělíte.

Nezapomeňte, že na začátku musíte počítat také s mimořádnými počátečními výdaji, které nebudou malé. Především je to kauce. Ta se pohybuje většinou ve výši jednoho či dvou nájmů včetně záloh na energie a služby, podle zákona však může majitel bytu požadovat až trojnásobek. Běžnou praxí je, že pronajímatelé na začátku požadují úhradu jednoho nebo dvou nájmů předem. Nezanedbatelná je také případná provize realitní kanceláři, většinou ve výši jednoho nájmu a dále náklady na stěhování.

A na závěr ještě jedna rada. Každý měsíc si svoje příjmy a výdaje, které jste si zapsali do tabulky, kontrolujte. Váš rozpočet musí být stále minimálně vyrovnaný, abyste měli z čeho zaplatit další nájemné.

 

PŘÍJMY

PLÁN

SKUTEČNOST

ROZDÍL

1.

PLAT

 

 

 

2.

OSTATNÍ PŘÍJMY

 

 

 

 

SOUČET = DISPONIBILNÍ PŘÍJEM

 

 

 

 

 

 

VÝDAJE

PLÁN

SKUTEČNOST

ROZDÍL

1.

DOMÁCNOST

 

 

 

nájemné

 

 

 

pojištění odpovědnosti/ domácnosti

 

 

 

drobné opravy a údržba

 

 

 

2.

SLUŽBY

 

 

 

plyn

 

 

 

elektřina

 

 

 

vodné/stočné

 

 

 

internet

 

 

 

telefon

 

 

 

3.

POTRAVINY

 

 

 

4.

JÍDLO MIMO DOMOV

 

 

 

5.

DROGÉRIE

 

 

 

6.

ODĚVY

 

 

 

7.

DOPRAVA

 

 

 

pohonné hmoty

 

 

 

pojištění auta

 

 

 

údržba a opravy auta

 

 

 

ost. výdaje na auto

 

 

 

MHD, taxi aj.

 

 

 

8.

ZDRAVÍ

 

 

 

pojištění

 

 

 

ostatní výdaje

 

 

 

9.

SPLÁTKY DLUHU

 

 

 

leasing

 

 

 

půjčky

 

 

 

ost. splátky

 

 

 

10.

DOMÁCÍ MAZLÍČCI

 

 

 

žrádlo

 

 

 

poplatky

 

 

 

veterinář

 

 

 

ostatní výdaje

 

 

 

11.

KULTURA, ZÁBAVA A SPORT

 

 

 

koníčky

 

 

 

sport

 

 

 

kabelová tv, dvd, kino

 

 

 

předplatné

 

 

 

počítače

 

 

 

12.

REKREACE

 

 

 

13.

ÚSPORY A INVESTICE

 

 

 

14.

OSTATNÍ VÝDAJE

 

 

 

 

SOUČET = VÝDAJE CELKEM

 

 

 

 

 

PŘEBYTEK/DEFICIT (disponibilní příjem - výdaje celkem) 

PLÁN

SKUTEČNOST

ROZDÍL

 

 

 

Datum publikace: 29.1.2012


Více článků z kategorie Poradna

Více článků z kategorie PoradnaKontakt: info@pronajem-bytu.com

Hledej: v obci:

 

Pronájem bytu